FAQ

Faq

Najczęściej zadawane pytania

Od samego początku wojny działamy aktywnie w Ukrainie. Chronimy, pomagamy, staramy się przynieść odrobinę wytchnienia i nadziei. Nasz cel jest bardzo jasny i prosty POMÓŻMY IM PRZEŻYĆ.

Dzieci potrzebują mleka, osoby starsze w domach opieki pampersów, uchodźcy wewnętrzni odzieży i żywności. To są tak podstawowe rzeczy a jednak w warunkach wojennych tak dla nich nieosiągalne.

Z pomocą od samego początku docieramy osobiście, poznajemy tych ludzi, orientujemy się jakie mają potrzeby i jak działają. W dużej mierze opieramy się na lokalnych wolontariuszach, mamy w terenie również wielu swoich. Dzięki temu mamy pewność, że pomoc trafia tam gdzie powinna a nie gubi się po anonimowych magazynach.

Nasze współprace na terenie Ukrainy to Fundacje z wieloletnią tradycją, to zweryfikowane przez nas ośrodki opiekujące się uchodźcami wewnętrznymi, uciekinierami z miast znajdujących się albo pod okupacją albo ciągle bombardowanymi. To sprawdzone kościoły, zakony, prywatne inicjatywy. Stawiamy na współpracę, na wspólne działanie, ale przede wszystkim uczciwość w tym działaniu.

Priorytetem jest UCZCIWOŚĆ

Fundacja jest finansowana z darowizn i grantów pochodzących od osób prywatnych, firm i instytucji, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Fundacja otrzymywała dotychczas wsparcie materialne i finansowe m. in. od Fundacji PZU, CORE Response, James Hollister Foundation, Zonta Fort Collins, Lewisham Polish Centre.

Tak. Wspieramy w Polsce dom dziecka z przesiedlonymi sierotami z Ukrainy, działania Trzeciego Peronu na Dworcu PKP w Przemyślu oraz pojedyncze rodziny, które potrzebowały wsparcia zaraz na starcie w Polsce. 

Dołącz do nas. Przekaż dotację, zorganizuj zbiórkę rzeczową bądź finansową, przyślij do nas paczkę pomocową na rzecz Ukrainy. Dołącz do naszego grona wolontariuszy przy realizacji niektórych projektów. Jeśli masz jakieś pomysły-napisz! Kontakt

Środki przekazane nam przez prywatnych darczyńców takich jak Ty, są w 100% przeznaczane za realizację naszych celów statutowych, czyli przede wszystkim niesienie pomocy humanitarnej. NIE WYPŁACAMY SOBIE WYNAGRODZEŃ (lub jak niektórzy to nazywają ”kosztów operacyjnych”) z DAROWIZN OD OSÓB PRYWATNYCH.

Nie. Działamy poza podziałami. Czy to religijnymi czy politycznymi. Współpracujemy z Kościołem, tak katolickim jak i protestanckim czy prawosławnym. Dla nas liczy się człowiek a nie wiara przez niego wyznawana.

Tak, ale tylko w zakresie środków umożliwiających ratowanie życia. Wojsko, zwłaszcza na terenach przyfrontowych zna lokalne potrzeby najlepiej. Nie dostarczamy broni, materiałów niebezpiecznych bądź zabronionych.

Są to przede wszystkim kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Pomagamy tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Nie zrzucamy pomocy humanitarnej gdzieś w magazynach. Docieramy do potrzebujących bezpośrednio, poznajemy ich oraz ich potrzeby. 

Praktycznie wszystko. W zależności oczywiście od zmieniających się dynamicznie okoliczności i pór roku. Nie mniej jednak, zawsze potrzebujemy żywności długoterminowej, leków i opatrunków, środków higieny, odzieży (jakiej, zalezy od pory roku). Aktualnie, stan na grudzień 2022, potrzebne są najbardziej generatory, świece, powerbanki, latarki, ciepłe śpiwory.

Jeżeli nie w terenie, gdzie jesteśmy zazwyczaj, to w naszym biurze w Krakowie bądź nowo otwartym biurze terenowym w Przemyślu, znajdującym się przy samym Dworcu PKP.